Your browser does not support JavaScript, so any of msDrop.com functions can not work.
Please read what JavaScript is, and how to
enable it for all websites, or for single domain: https://msdrop.com
Warszawa, 10 stycznia 2014 r.
Świadomy przedszkolak – czyli czym skorupka za młodu nasiąknie…
Podsumowanie warsztatów organizowanych przez Fundację VERBA
Dzieci są wspaniałymi obserwatorami, dlatego często wykazują naturalne zainteresowanie widząc osoby z niepełnosprawnością. Zadają pytania, dociekają, pragną wyjaśnień - tak zazwyczaj wygląda pierwsze spotkanie dziecka z niepełnosprawnością, stąd jeżeli sytuacja zdarza się niespodziewanie może wywołać zakłopotanie u opiekunów. Czy możliwe jest oswajanie ich z niepełnosprawnością w czasie zabawy? Okazuje się, że jak najbardziej. Dowodem na to są wspaniałe efekty blisko 200 warsztatów zorganizowanych przez Fundację VERBA dla około 5000 dzieci.
Warsztaty edukacyjne, które odbywały się w przedszkolach na terenie Warszawy i Krakowa od października 2013 roku do stycznia 2014 roku były pilotażowym projektem Fundacji VERBA zrealizowanym dzięki wsparciu Fundacji PZU. Program inicjatywy skierowany był do konkretnych grup wiekowych, a każdej z nich wydzielono inne cele i założenia merytoryczne, dostosowane do emocjonalnego poziomu rozwoju dziecka.
Wspólne czytanie, rozmowy, zgadywanki, gry, kolorowanki, porozumiewanie się bez użycia słów, zapoznanie się z alfabetem Braille’a to tylko niektóre z aktywności, które zaproponowano młodym uczestnikom warsztatów. O doskonałe samopoczucie i wysoki poziom merytoryczny prowadzonych zajęć dbali specjalnie w tym celu przeszkoleni animatorzy. Dużą rolę w kształceniu dzieci podczas warsztatów odegrała bajka edukacyjna Fundacji VERBA pt. „Leon i jego nie-zwykłe spotkania. Wyprawa na zamek”. Książeczka opowiadając prostą historię o wspólnej przygodzie grupy przyjaciół w naturalny sposób porusza temat niepełnosprawności, ułatwiając tym samym komunikację z dziećmi.
„Dzieci reagowały wspaniale. Aktywnie uczestniczyły w warsztatach, odpowiadały na zadawane im pytania, bardzo szybko uczyły się i z ciekawością czekały na przygotowane dla nich niespodzianki oraz prezenty. My, dorośli, uważamy temat niepełnosprawności za trudny, ponieważ wiemy, jakie emocje mogą się z nim wiązać. Dzieci tych złych emocji jeszcze nie znają i dlatego bardzo ważne jest, aby kwestię niepełnosprawności przedstawiać im w kontekście możliwości, a nie ograniczeń” - powiedziała Agata Battek, założycielka Fundacji VERBA. Podczas warsztatów dzieci uczyły się szacunku dla różnorodności, otwartości, zrozumienia i tolerancji. Zrozumiały, że mimo różnic każdy z nas ma marzenia, pragnie mieć przyjaciół i brać udział w niezwykłych przygodach. Współpraca Fundacji VERBA z przedszkolami oraz wsparcie przedsięwzięcia przez Fundację PZU umożliwiło edukację i rozwój społeczny najmłodszych w sferze budowania zaufania społecznego.
Niezwykłe spotkania z PZU to inicjatywa, której celem jest odpowiadanie na trudne dziecięce pytania, a także wspieranie dorosłych w rozmowach na tematy, których nie sposób pominąć w procesie wychowywania. Przygotowane materiały i spotkania w placówkach edukacyjnych przyczyniają się do wzrostu świadomości w obszarze niepełnosprawności i rozwoju społecznego, co buduje zrozumienie i wzajemną tolerancję.
Fundacja VERBA – niezależna organizacja pozarządowa, która zajmuje się edukacją oraz przełamywaniem stereotypów funkcjonujących w odniesieniu do osób niepełnosprawnych. Głównym celem działalności jest wspieranie przemian związanych z postrzeganiem niepełnosprawności i działanie na rzecz poprawy jakości życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pomysłodawcą i założycielką fundacji jest Agata Battek.
Biuro Prasowe Fundacji VERBA
Joanna Orłowska
Tel. 795-520-936
e-mail: jorlowska@compress.com.pl
Więcej informacji na
http://www.fundacjaverba.org.pl
a także na oficjalnym Fanpage na Facebooku :
https://www.facebook.com/FundacjaVerba.