Wyjątkowy kongresowy maj 2014 w Polsce –
18. Światowy Kongres ASSITEJ Teatrów dla Dzieci i Młodzieży
i Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK 2014!
W maju 2014 roku do Warszawy przyjadą goście z prawie 80 państw świata, aby wziąć udział
w międzynarodowym wydarzeniu, jakim jest 18. Światowy Kongres ASSITEJ oraz Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK. Do udziału w szeroko znanym Festiwalu KORCZAK zgłosiło się ponad 400 teatrów z ponad 40 krajów – 50 najciekawszych z nich, po ocenie Rady Artystycznej, będzie można zobaczyć w maju w warszawskich teatrach gościnnie użyczających swoich scen.
Po raz pierwszy w historii Polska będzie miejscem spotkania Światowego Kongresu ASSITEJ, który od lat 60. jest organizowany co 3 lata w innym kraju. Od 23 do 31 maja 2014 roku to Warszawa będzie miała zaszczyt gościć międzynarodowych przedstawicieli – artystów, twórców i ekspertów związanych teatrem, aktorów, reżyserów, dramaturgów, artystów, edukatorów, wychowawców oraz media. „Po raz pierwszy w historii Polska dostąpiła możliwości organizacji prestiżowego Światowego Kongresu ASSITEJ – to niecodzienna okazja, żeby promować polską kulturę, Warszawę i pokazać nas – jako organizatorów. Będziemy mieć realny wpływ na to, jak wyglądać będzie kierunek rozwoju światowych teatrów dla dzieci i młodzieży, ale także sami będziemy mogli wiele się nauczyć od znamienitych gości – autorytetów z całego świata” – powiedziała Dyrektor Kongresu i Festiwalu KORCZAK Grażyna Karwowska-Winiarek.
18. Światowy Kongres ASSITEJ oraz Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK zostały objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP pani Anny Komorowskiej. Projekt realizowany jest przy pomocy środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m. st. Warszawy. Współorganizatorem projektu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Kongres to liczne wydarzenia: debaty plenarne, panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania i seminaria. Wszystkie działania będą wzbogacały wiedzę profesjonalistów: nauczycieli, pedagogów, instruktorów ale także rodziców. „Kongres to międzynarodowa debata oceniająca współczesną kondycję teatru dla młodego widza, to poszukiwania rozwiązań, które wpływają na kształtowanie osobowości oraz charakteru małego człowieka, to próba odnalezienia technik, jakimi można dotrzeć do takiego odbiorcy. To ważne informacje dla twórców, artystów, wychowawców i rodziców. Hasłem, które nam przyświeca jest NO LIMITS, które rozumiemy jako brak barier i ograniczeń” – dodała Aneta Wróbel, Sekretarz Kongresu.
Osiemnaste urodziny w międzynarodowym gronie!
Ten znany i ceniony Festiwal teatrów dla dzieci i młodzieży odbywa się każdej jesieni w Warszawie.
W tym roku, wyjątkowo z okazji towarzyszącego Kongresu ASSITEJ, odbędzie się już
w maju 2014! Do tej pory wpłynęło ponad 400 zgłoszeń produkcji teatralnych spektakli z całego świata, które ubiegają się o zakwalifikowanie do udziału w Festiwalu. „Od kilku miesięcy członkowie Rady Artystycznej składającej się z ekspertów, artystów i znawców teatru, oglądają nadesłane produkcje teatralne. Podziwiamy różne formy, techniki, wpływy danych kultur. To niecodzienne doświadczenie, które pokazuje jak wielkim fenomenem jest teatr dla młodego widza i jak wielki ma on potencjał. Z drugiej strony wiemy, jak w środowisku międzynarodowym wysoko oceniany jest Festiwal KORCZAK i jak dużym cieszy się uznaniem” – wyjaśnia Grażyna Karwowska-Winiarek.
Biuro Kongresu i Biuro Festiwalu ma już swoją siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Centrum stolicy będzie też miejscem większości wydarzeń związanych z Kongresem i Festiwalem. Wokół Pałacu, przez cały Festiwalowy czas odbywać się będzie wiele dodatkowych atrakcji dla dzieci oraz ich opiekunów. Z okazji Dnia Dziecka zostanie otwarta Strefa Dziecka, do której zapraszamy wszystkich warszawiaków.
Wszystkie planowane wydarzenia odbędą się przy współpracy siedmiu teatrów, w których wystawiane będą spektakle w ramach Festiwalu KORCZAK 2014. Festiwal gościć będą: Teatr Lalka, Teatr Studio, Teatr 6. Piętro, Teatr Dramatyczny, Teatr Powszechny, Teatr Żydowski oraz Teatr Baj.
– Specjalna Edycja XVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów
dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2014
W dniach 23-31 maja w Warszawie odbędzie się 18. Światowy Kongres Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Towarzyszyć mu będzie specjalna edycja znanego na świecie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2014. Światowy Kongres ASSITEJ to najważniejsze spotkanie wszystkich członków Międzynarodowego Stowarzyszenia ASSITEJ – skupiającego 75 państw z całego świata, które zajmuje się twórczością teatralną dla młodych widzów. Kongres jest oceną ostatnich trzech lat działalności organizacji i podsumowaniem wyznaczonych zadań od ostatniego Kongresu,
a jego głównym celem jest wyznaczanie nowych nurtów i kierunków rozwoju teatru młodego widza w przyszłości. Hasło Kongresu 2014 brzmi FACING THE AUDIENCE/WIDZENIE WIDZA – teatr dla dzieci i młodzieży, który rozumie, podąża za przemianami swojego odbiorcy i reaguje na nie.
Od 1964 roku Kongresy odbyły się w :
Londyn - Wielka Brytania, Paryż - Francja, Praga - Czechosłowacja, Haga - Holandia, Wenecja - Włochy, Berlin Wschodni - NRD, Madryt - Hiszpania, Lyons - France, Moskwa - ZSRR, Adelaide - Australia, Stockholm - Szwecja, Havana - Kuba, Rostow nad Donem - Rosja, Tromsø - Norwegia, Seoul - Korea, Montreal - Kanada, Adelaide - Australia, Kopenhaga/Malmő - Dania, Szwecja.
18. Światowy Kongres ASSITEJ Teatrów dla Dzieci i Młodzieży
i Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK 2014
18. Światowy Kongres ASSITEJ oraz Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK objęła patronatem Pierwsza Dama RP Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt realizowany jest przy pomocy środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m. st. Warszawy. Współorganizatorem projektu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK Organizatorem Festiwalu KORCZAK od 1996 roku niezmiennie jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Główną inicjatorką jest Pani Halina Machulska – pedagog, aktorka, reżyser, popularyzatorka dramy w Polsce. Honorowym Dyrektorem Festiwalu jest Profesor Maciej Wojtyszko – reżyser teatralny i filmowy, dramaturg, autor książek popularnonaukowych i beletrystyki dla dzieci, Dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Festiwal od kilkunastu lat jest prowadzony przez Grażynę Karwowską-Winiarek – autorkę projektów z dziedziny kultury, menedżera, absolwentkę Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Dyrektorem Artystycznym jest Wojciech Stefaniak – pseudonim artystyczny Faruga – absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, reżyser, autor koncepcji
i realizator wielu międzynarodowych projektów teatralnych.
Światowy Kongres ASSITEJ Światowy Kongres jest najważniejszym spotkaniem wszystkich członków Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, odbywającym się co trzy lata. To refleksja nad zrealizowanymi działaniami i pracą ASSITEJ w latach 2011-2013 oraz nad wizją przyszłości. Do światowego Stowarzyszenia ASSITEJ należy 75 państw z całego świata. W ramach Kongresu odbędzie się szereg dyskusji, seminariów, spotkań plenarnych poświęconych teatrowi dla młodego widza. Podczas Kongresu odbędzie się Walne Zgromadzenie sprawozdawczo-wyborczego Stowarzyszenia ASSITEJ z wyborem nowych światowych władz
Więcej informacji na temat Festiwalu KORCZAK oraz Kongresu ASSITEJ na nowej stronie internetowej:
www.facebook.com/FestiwalTeatralnyKorczak
Dodatkowych informacji udziela Biuro Prasowe Festiwalu KORCZAK 2014:
email: mmietus@compress.com.pl
e-mail: jorlowska@compress.com.pl
e-mail: raleksiejuk@compress.com.pl
Materiały prasowe Festiwalu Korczak